Тестування WiMAX, опис стандарту, прилади для роботи з WiMAX

Стандарт WiMAX (Абревіатура від Worldwide Interoperability for Microwave Access) – це технологія широкосмугового бездротового зв'язку (протокол IEEE 802.16), яка на відміну від інших технологій радіодоступу забезпечує високошвидкісні з'єднання на великих відстанях навіть при відсутності прямої видимості об'єкта, на відбитому сигналі.

Опис стандарту WiMAX

Технологія WiMAX дозволяє працювати в будь-яких умовах, у тому числі в умовах щільної міської забудови, забезпечуючи високу якість зв'язку та швидкість передачі даних. WiMAX можна використовувати для створення широкосмугових з'єднань "останньої милі", розгортання точок бездротового доступу, організації мережі між філіями компаній та вирішення інших завдань, які раніше були обмежені традиційними технологіями.

Основні елементи мережі WiMAX
Структура WiMAX мережі: основні елементи.

WiMAX технологія дозволяє забезпечити доступ в інтернет зі швидкостями та зоною покриття, значно більшими, ніж у сучасних мереж WiFi. Wi-Fi – це бездротова технологія для невеликих відстаней: в офісній будівлі, кафе і т.п. Відстань від хот-споту Wi-Fi до комп'ютера не перевищує десятки метрів. Технологія WiMax – це мережа широкосмугового бездротового доступу, що створюється на території цілого міста, а відстань від приймача до базової станції вимірюється кілометрами. У свою чергу локальні мережі Wi-Fi стають логічним продовженням мереж WiMAX.

Приклад роботи WiMAX у житловій забудові
Передача даних за технологією WiMAX надійно працює у щільній міській забудові.

Мета технології WiMAX полягає в тому, щоб надати універсальний бездротовий доступ для широкого спектру пристроїв (робочих станцій, побутової техніки "розумного дому", портативних пристроїв та мобільних телефонів) та їхнього логічного об'єднання – локальних мереж.

Технологія WiMAX має ряд переваг:

  1. Порівняно з дротовими (xDSL, T1), бездротовими або супутниковими системами мережі WiMAX повинні дозволити операторам та сервіс-провайдерам економічно ефективно охопити не лише нових потенційних користувачів, а й розширити спектр інформаційних та комунікаційних технологій для користувачів, які вже мають фіксований (стаціонарний) доступ.
  2. Стандарт поєднує в собі технології рівня оператора зв'язку (для об'єднання багатьох підмереж та надання їм доступу до Інтернету), а також технології "останньої милі" (кінцевого відрізка від точки входу в мережу провайдера до комп'ютера користувача), що створює універсальність і, як наслідок, підвищує надійність системи.
  3. Бездротові технології більш гнучкі і, як наслідок, простіші в розгортанні, оскільки в міру необхідності можуть масштабуватися.
  4. Простота встановлення як фактор зменшення витрат на розгортання мереж у країнах, що розвиваються, малонаселених або віддалених районах.
  5. Дальність охоплення є важливим показником системи радіозв'язку. На даний момент більшість бездротових технологій широкосмугової передачі даних потребують прямої видимості між об'єктами мережі. WiMAX завдяки використанню технології OFDM створює зони покриття за умов відсутності прямої видимості від клієнтського обладнання до базової станції, при цьому відстані обчислюються кілометрами.
  6. Технологія WiMAX спочатку містить протокол IP, що дозволяє легко і прозоро інтегрувати їх у локальні мережі.
  7. Технологія WiMAX підходить для фіксованих, рухомих та рухомих об'єктів мереж на єдиній інфраструктурі.
Порівняння WiMAX з іншими стандартами зв'язку
Порівняння стандарту WiMAX з іншими стандартами широкосмугового зв'язку.

Альянс WiMAX Forum

Для тестування, стандартизації, сертифікації та маркетингу продуктів WiMAX створено індустріальний альянс WiMAX Forum. Саме він видає висновки WiMAX Forum Certified.

Одним із найактивніших членів альянсу WiMAX Forum є компанія Intel, яка бере участь у всіх його починаннях – від постановки завдання, закінчуючи ратифікацією стандартів та розробкою кінцевого обладнання. Наразі Intel співпрацює з компаніями, які вже розгорнули попередньо стандартизовані широкосмугові бездротові мережі WiMAX більш ніж у 125 країнах. Вони забезпечують широкий спектр варіантів – від стаціонарних систем бездротового доступу до двоточкових систем передачі масштабу підприємства.

Нині кількість членів WiMAX Forum стрімко наближається до двох сотень, при цьому, що показово, вже понад чверть з них – це оператори, які надають або планують надавати провайдерські послуги на базі технології WiMAX. У роботі WiMAX Forum, крім Intel Corporation, беруть участь такі відомі компанії як Airspan Networks, Alvarion, Aperto Networks, Ensemble Communications, Fujitsu Microelectronics America, Nokia, OFDM Forum, Proxim Corporation, Wi-LAN Inc та інші. Також Intel співпрацює з компаніями, які вже розгорнули попередньо стандартизовані широкосмугові бездротові мережі WiMAX більш ніж у 125 країнах. Вони забезпечують широкий спектр варіантів – від стаціонарних систем бездротового доступу до двоточкових систем передачі масштабу підприємства.

Логотипи учасників альянсу WiMAX Forum
В альянсі WiMAX Forum беруть участь близько 200 компаній.

Серед операторів, які співпрацюють з Intel щодо просування рішень на основі стандарту WiMAX – компанії AT&T (США), Altitude Telecom (Франція), BT (Великобританія), Brasil Telecom (Бразилія), ETB (Колумбія), Iberbanda (Іспанія), Millicom (Аргентина), Qwest (США), Sify (Індія), Speakeasy (США), Telkom (ПАР), Telmex (Мексика), TowerStream (США), вже згадана "Українські новітні технології" (Україна).

Про випуск продукції на базі Intel PRO/Wireless 5116 оголосили компанії Airspan, Alvarion, Aperto Networks, Broadband Wireless, Gemtek, Huawei, Proxim Corporation, Redline Communications, Siemens Mobile, SR Telecom та ZTE.

Зростання кількості ноутбуків з підтримкою WiMAX
З 2006 року спостерігається безперервне зростання числа ноутбуків із вбудованою підтримкою WiMAX.

Показово, що про спільні плани щодо просування технології WiMAX для мобільних рішень, яка створена на базі запропонованого стандарту IEEE 802.16e і застосовується як для стаціонарних, так і для бездротових пристроїв широкосмугового зв'язку, оголосили Motorola та Intel. Окрім просування стандартів WiMAX, спільні плани обох корпорацій включають тестування мобільних пристроїв, мережного та абонентського кінцевого обладнання виробництва корпорації Motorola на сумісність із продукцією Intel.

Прилади для тестування WiMAX

Тестування мереж та обладнання WiMAX пред'являє підвищені вимоги до технічних характеристик та функціональних можливостей контрольно-вимірювальних приладів, що застосовуються. Для ефективного вирішення завдань з розгортання та подальшого сервісу систем WiMAX необхідні прилади нового покоління з апаратною демодуляцією протоколу WiMAX та спеціалізованим програмним забезпеченням постобробки даних. Для деяких завдань тестування WiMAX може знадобитися обладнання з діапазоном частот до 66 ГГц.

Повний набір можливостей для перевірки та налаштування систем WiMAX мають наступні аналізатори:

Anritsu MS2090A Field Master Pro – портативні аналізатори спектру реального часу

Anritsu Cell Master MT8212E, MT8213E – портативні аналізатори базових станцій

Anritsu S331L SiteMaster – портативний аналізатор АФП (антенно-фідерних пристроїв)